شنبه 11 آذر ماه 1402 عضويت ورود
اهم مشکلات کشاورزی

مشکلات و چالش های پیش روی  بخش کشاورزی سال زراعی 1400-1399

Ø      مشکلات بخش توسعه مدیریت منابع

1-     کمبود خودرو های کمک دار در شهرستان با توجه به صعب العبور بودن شهرستان

2-     فرسوده بودن خودروهای موجود و بالا بودن هزینه سرویس و نگهداری

3-     کمبود نیروی متخصص (8 نفر کارشناس) و نیروی خدماتی ( 4 نفر) بخصوص کمبود نیروی انسانی  جهت کار در اداره امور اراضی مخصوصا نیروی ویزه گشت وراننده

4-     نداشتن چارت سازمانی مرکز جهاد کشاورزی کمه

5-     فرسوده بودن تعدادی از سیستم های رایانه ای

6-      پایین بودن سرعت اینترنت مدیریت به دلیل عدم وجود فیبر نوری

7-     عدم پرداخت اضافه کاری و رفاهی همکاران

 

Ø      مسائل و مشکلات امور دام

1 اخذ عوارض سنگين از سوی بخشداریها و شهرداریها از واحدهای دام و طیور با نام پروانه ساخت و ساز و یا مجوز احداث:

با توجه به اینکه مبلغ عوارض اخذ شده رقم بالایی را شامل می شود و بهره برداران بخش دام ،طیور و آبزیان امکان مالی پرداخت آن را ندارند و علیرغم نامه وزیر محترم  جهاد کشاورزی به وزیر محترم کشور کماکان عوارض فوق از سوی بخشداریها اخذ می گردد.لذا پیشنهاد میشود پیگیری لازم در خصوص عدم اخذ عوارض از واحدهای مذکور بصورت قانون در مجلس مصوب شده و به ادارات ذي ربط ابلاغ گردد.

لازم به ذکر است در این خصوص وزیر محترم جهاد کشاورزی طی نامه شماره 9391/020 مورخ 12/04/95 به وزیر محترم  کشور موضوع عدم اخذ عوارض از واحدهای بخش دام ، طیور و آبزیان توسط بخشداریها را مکاتبه نموده است. همچنین معاونت محترم بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاوزی استان اصفهان طی نامه شماره 18356/9650 مورخ 02/06/96 به معاونت محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیر کل محترم دفتر امور روستایی و شوراها مکاتبه نموده است.

2-عدم قبول اسناد محل اجراي طرح هاي دامداري و مرغداري بعنوان وثیقه از طرف بانكهاي عامل.

با توجه به اینکه بانکهای عامل اسناد واحدهای بخش دام ، طیور و آبزیان را به عنوان وثیقه قبول نمی کنند و مشلات عدیده ای برای بهره برداران فوق ایجاد می شود و از طرفی تهیه وثیقه مورد نیاز مشکل می باشد لذا پیشنهاد می گردد ترتیبی اتخاد گردد که بانهای عامل اسناد واحدهای فوق و کشاورزی را به عنوان وثیقه جهت ارائه تسهیلات قبول کنند. ضمن اینکه سازمان شیلات ایران طی نامه شماره 014527/ب ت مورخ 09/05/96 به شیلات استانها در خصوص قبول اسناد واحدها به عنوان وثیقه توسط بانکها مکاتبه نموده است ولی کماکان بانکها در این خصوص از قبول اسناد واحد ها به عنوان وثیقه خودداری می کنند

3 بالا بودن هزینه دریافت مجوز طرح های دامداری  اعم از تعرفه استعلام 4میلیون ریالی محیط زیست، تعرفه 10 میلیون ریالی سایت پلان و طولانی شدن مدت زمان پروسه صدور مجوز

4 -کمبود تسهیلات سرمایه ای ثابت و در گردش جهت دامداران شهرستان و بالا بودن نرخ کارمزد تسهیلات

5 - عدم تخصیص تسهیلات کم بهره به دامداریهای کوچک و روستایی یا ناکافی بودن تسهیلات، با توجه به اینکه بخش اعظم دامداریهای  این شهرستان روستایی میباشد.در اين شهرستان بيش از 104 روستا داشته و بيش از 1000 فقره مجوز دامداري كوچك روستايي صادر شده است

6- عدم وجود صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات دامی ، از جمله مرکز جمع آوری شیر خام تولیدی دامداریها (ایستگاه خرید شیر خام)

7- نبود کشتارگاه صنعتی دام بهداشتی و مناسب در شهرستان .

8- افزایش قیمت خوراک دام (نهاده های دامی) و بالطبع افزایش هزینه های تولید و عدم همخوانی آن با قیمت محصولات بخصوص شیرخام، اعتراضات مکرر دامداران را در پی داشته است.

Ø      مسائل و مشکلات عمده طرح و برنامه

1-     عدم تخصیص 100%  اعتبارات تملک دارایی مصوب شده توسط کمیته برنامه ریزی شهرستان توسط سازمان به منظور اجرای کامل طرح ها

2-     عدم تخصیص اعتبارات در زمان مناسب با توجه به اقلیم سرد شهرستان بخصوص جهت اجرای طرح های آبی و خاکی

3-     ناهماهنگی میان منابع و مصارف در بانکها (مثال: تخصیص و ابلاغ اعتبار در بخش محصولات زراعی طی چندسال اخیرتوسط سازمان و عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک عامل به دلیل عدم همخوانی منابع با مصارف)

4-     توزیع تسهیلات بانکی بدون در نظر گرفتن رسته های اولویت دار در هر شهرستان (مثال: در سامانه سیتا امکان اعطای تسهیلات به دامداری های سنتی وجود ندارد در حالی که در این شهرستان عمده دامداری های بصورت سنتی می باشد)

5-     مشکل تأمین وثیقه جامعه روستایی، کشاورزی و عشایری در امر دریافت تسهیلات اشتغال زا ،بالا بودن نرخ بهره بانکی و همچنین کاهش دوره بازپرداخت تسهیلات از چالشهای عمده می باشد

 

 

Ø      اداره امور اراضی

Ø      مسائل ، مشکلات وراهکارها

1-   به دلیل خشکسالی در اراضی کشاورزی کشاورزان به سمت وسوی مسائل مربوط به تغییر کاربری در زمینه گردشگری وجذب توریست وهمچنین ایجاد کمپ های گردشگری روی آورده اند که منجر به  تشکیل پرونده های جدید تغییر کاربری گردیده است .

2-   تفکیک وانتقال سند موردی واگذاری های گروه مشاع غیر قابل انجام است که نیازمند اصلاح قانون در مجلس شورای اسلامی می باشد .همچنین جهت تغییر کاربری در اراضی گروه مشاع با توجه به قوانین جاری می بایست تقاضا از طرف تمامی اعضای گروه مشاع باشد که انجام این امر را تقریباغیر ممکن می سازد.

3-     حد نصاب صدور اسناد تفکیکی در اراضی زراعی وباغها در این شهرستان که مالکیت ها عمدتا خرده مالکی می باشد.بسیار بالاست .

 

Ø      راهکارها وپیشنهادات :

1-     قرار دادن موافقتنامه های اتاق کارگری در تبصره 4 ماده 1

2-     تسهیل در صدور مجوزهای گردشگری وکاهش بروکراسی اداری

3-     تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی جهت انتقال اسناد گروههای مشاع به تفکیک اعضای گروه

4-     تفویض اختیار تعیین حد نصاب های صدور اسناد اراضی زراعی وباغات به استان ها وشهرستان ها

 

Ø      مشکلات اداره بهبود تولیدات گیاهی

Ø      باغبانی :

1-     عدم تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به بخش باغبانی طی چند سال اخیر علیرغم مکاتبات متعدد.( طی خشکسالیهای اخیر متقاضیان زیادی جهت احداث استخرهای ذخیره آب، تأمین هزینه های جاری باغات به این مدیریت مراجعه نموده ولی به دلیل عدم تخصیص تسهیلات پاسخ قانع کننده ای از سوی این مدیریت دریافت ننموده اند).

2-     افزایش روز افزون قیمت نهاده های کشارزی در بخش باغبانی

3-     به دلیل عدم قیمت مناسب اکثر قریب به اتفاق محصولات کشاورزی در زمان تولید و نیز عدم وجود سردخانه و انبارهای فنی مناسب برای ذخیره سازی محصول، در نتیجه ماحصل زحمت کشاورزان از بین خواهد رفت و تولید کننده به دلیل عدم بضاعت مالی محصول خود را به قیمت ناچیز در زمان تولید بفروش رسانده که در این صورت عایدات ناچیزی داشته که بعضاً جوابگوی هزینه های تولید هم نبوده و فقط واسطه گران از آن ذینفع می گردند.

4-     بازار خرید و فروش سیب درختی در انحصار یک یا دو  بازرگان بوده و بالطبع آنان بر تعیین قیمت محصول تاثیر به سزائی خواهند داشت و قیمت محصول را آنگونه که برای آنان صرفه داشته باشد تعیین می کنند نه بر اساس هزینه های تمام شده. در اینصورت شاهدیم که طی سالیان اخیر علیرغم افزایش هزینه های تولید متاسفانه قیمت محصول تغییرات چشمگیری نداشته و حتی در بعضی سالها کاهش نیز یافته است.

5-     به دلیل نبود بازار مناسب و منطقی نبودن قیمت با توجه به هزینه های تولید موجب می گردد کشاورزان درآمد مطلوبی کسب ننموده و همین امر موجب عدم رسیدگی به باغ جهت تولید محصول سال بعد می گردد از جمله مکانیزه نکردین باغات و ....

6-      با توجه به اینکه سالانه 20 هزار تن سیب صنعتی  و سطح  زیر کشت حدود 150 هکتاری گل محمدی و گیاهان دارویی نیاز به صنایع فراوری و تدیلی تکیلی در این شهرستان الزامی است .

 

Ø      زراعت

1-     قیمت بالای بذور گواهی شده و سایر نهادهای کشاورزی و عدم نقدینگی مالی کشاورزان جهت خرید به صورت نقد

2-     عدم وجود ثبات در قیمت بازار محصولات کشاورزی مانند پیاز و سیب زمینی

3-     هزینه بالای اجرای سیستم های نوین آبیاری مانند میکرو

4-     کمبود دستگاههای کارنده در شهرستان جهت کشت مکانیزه محصولاتی مانند گندم و جو

5-     تأخیر در پرداخت غرامت محصولات زراعی و همچنین عدم تأیید خسارت برخی محصولات مانند کلزا، گندم

6-      عدم وجود ایستگاه های هواشناسی در سطح شهرستان به منظور استناد به آمار هواشناسی جهت برآورد خسارت ناشی از حوادث طبیعی در بخش کشاورزی

 

Ø      حفظ نباتات

 

1-     با توجه به طغیان آفت سن غلات در سال های اخیر و اهمیت این موضوع پیش بینی می گردد سطحی معادل 5000 هکتار از مزارع غلات شهرستان مورد هجوم آفت مذکور واقع شود لذا عزم همگانی در خصوص کنترل آفت مذکور از طریق تأمین سموم مورد نیاز و دستگاههای سم پاش توربولاینر در شهرستان ضروری به نظر می رسد.

2-     با توجه به گسترش آفت کرم خراط در شهرستان، نیاز به تخصیص اعتبار ویژه جهت رصد و مبارزه با آفت مذکور ضروری است.

3-     باغات خشک و نیمه خشک ناشی از خشکسالی های اخیر عملا توسط باغداران رها شده اند که این مورد می تواند منشا آفات و بیماری ها و گسترش آن به سایر باغات گردد لذا مساعدت لازم در خصوص حذف باغات مذکور از طریق اعطای تسهیلات کم بهره و ...  معمول گردد.

4-     تأمین اعتبار جهت افزایش تعداد پست قرنطینه نباتی در تمام ورودی های شهرستان حداقل 4 مورد (قرار گرقتن شهرستان در بین 4 استان کشور)

5-     صدور پروانه فروشندگی های سموم دفع آفات نبات  توسط سازمان نظام مهندسی استان طی سالهای اخیر بدون در نظر گرفتن ظرفیت ها و نیاز شهرستان و همچنین عدم هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان .

6-      مبارزه مکانیکی (شیر شخم) با علف هرز مهاجم دشت مورک و کمه در سطح 2400 هکتار

 

Ø      مکانیزاسیون

1-     موانع و مشکلاتی که بانک کشاورزی در خصوص پرداخت تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون ایجاد می کند از جمله: سختگیری در خصوص پرداخت معوقات متقاضی، ضامنین، والدین و فرزندان متقاضی، مالکیت( مالکیت باید بصورت سند رسمی یا ثبت در دفترچه کشاورزی باشد و قولنامه مورد قبول نیست)، به ازای هرپرونده خرید تراکتور باید یک راننده حرف های معرفی شودکه این تعداد راننده حرفه ای درشهرستان وجود ندارد،عدم امکان پرداخت آورده شخصی توسط متقاضی به دلیل مبلغ بالای دستگاه،نرخ بالای تسهیلات بانکی

2-     عدم دریافت تسهیلات خرید دستگاه سورتینگ و بسته بندی سیب زمینی توسط متقاضیانبه دلیل قرار دادن شرایطی توسط بانک عامل مانندضامنین باید ساکن شهر سمیرم باشد، نرخ سود بانکی 10% بوده به با اضافه شدن ارزش افزوده 9% نرخ سود بانکی تسهیلات مذکور 19% می گردید.

3-     ناکافی بودن میزان سهمیه سوخت تراکتورهای عمومی کار( تفاوتی چندانی بین میزان سهمیه سوخت تراکتورهای شخصی و عمومی کار وجود ندارد).

4-     با توجه به اینکه تعداد بالای متقاضیان دریافت تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون در سال گذشته صرفا 8 مورد تراکتور توسطکارخانه تحویل گردیده است که همین امر موجب اعتراض متقاضیان گردیده است .

مدیریت بحران : با توجه به اینکه هرساله مبالغ خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه به سازمان مربوطه اعلام می گردد ولی تاکنون هیچگونه اعتباری بدین منظور تامین نگردیده است ( به سال گذشته خسارت سیل )

 

Ø      پیشنهادات

1-     انجام کارهای تحقیقاتی در خصوص کشت دیم در شهرستان ( محصولاتی که موفقیت کشت دیم آنها تضمینی است )

2-     تخصیص تسهیلات کم بهره جهت اصلاح و حذف درختان خسارت دیده با توجه به خشک شدن بیش از 2000 هکتار  از سطح باغات شهرستان

3-     بازنگری در قانون و ایجاد اهرم های نظارتی در مورد اجرای برنامه  الگوی کشت .

4-     ایجاد تشکلهای بخش کشاورزی درخصوص خرید محصولات کشاورزی.

ü      شهرستان سمیرم با تولید متوسط سالانه 250 تا 300 هزار تن سیب درختی چیزی حدود 10 % تولید کشور را به خود اختصاص داده است و بعد از استانهای آذربایجان و تهران (دماوند) از مهمترین مراکز تولید سیب درختی با کیفیت مطلوب می باشد. با توجه به اینکه 10 تا 15 درصد از کل تولید را، سیب زیر درختی یا صنعتی تشکیل می دهد می توان از این میزان جهت تولید کنسانتره و فراورده های دیگری نظیر سرکه، آب میوه، مربا، کمپوت، چیپس و چای سیب استفاده کرد که خود نیازمند کارخانه ها و کارگاه های تولید این گونه فرآوری ها می باشد.

ü      بخش دیگری از تولید به صورت تازه خوری مصرف و بخش بیشتر آن بصورت انیاری در سردخانه ها ذخیره می گردد که خود نیاز به سردخانه را می طلبد با توجه به تولید 300 هزار تنی و وجود تنها یک سردخانه فعال در شهرستان به ظرفیت 35 هزار تن حدود 60 تا 70 درصد، سیب در سردخانه های استان یا استان های مجاور ذخیره سازی می گردند (هرچند که اجاره داران عمده به دلیل هزینه های حمل و بسته بندی اکثراً تمایل به ذخیره سازی در خارج از شهرستان را دارند)، به دلیل جذب سرمایه گذار و بهره وری از نیروی کاری شهرستان لزوم احداث چند واحد سردخانه و همچنین صنایع بسته بندی (سبد سازی) در شهرستان لازم است.

ü      .ضمن اينكه به واسطه سهولت پرورش قارچ هاي خوراكي مي‌توان آنها را به صورت تازه ، خشك ، كنسرو و پودر به بازار عرضه نمود. باتوجه به مواد ذکر شده وهمچنین به دلیل شرایط مساعد شهرستان سمیرم در زمینه پرورش قارچ خوراکی و نیروی کار لازم ایجاد مجتمع های پرورش قارچ خوراکی و صنایع فرآوری آن در منطقه لذا تخصیص اعتبار کم بهره به منظور توسعه کارگاههای پرورش قارچ لازم می باشد.

ü      با توجه به سطح زیر کشت حبوبات در شهرستان سمیرم حدود 2000 هکتار می باشد نیاز به ایجاد صنایع بسته بندی حبوبات خصوصا بسته بندی صادراتی لذا تخصیص اعتبار کم بهره به منظور توسعه صنایع بسته بندی حبوبات ضروری می باشدکه این

ü      امر باعث : 1- اشتغال بخشی از نیروی کار شهرستان می شود 2- ارزش افزوده ایجاد می کند 3- قیمت تمام شده را پایین می آورد.

ü      سطح زیر کشت سیب زمینی شهرستان سمیرم حدود 3500 هکتار و میزان تولید 140هزار تن می باشد که این میزان تولید 30 درصد از کل تولید استان (سطح زیر کشت این محصول در استان اصفهان 17 هزار و 660 هکتار و میزان تولید 446 هزار تن سیب زمینی در سال است) را تشکیل می دهد می توان از این امکان در جهت صنایع فرآوری سیب زمینی استفاده کرد. .   

 

Ø      مسائل ومشکلات بخش آب وخاک مدیریت

1-الف :اعتبارات آبیاری نوین (تحت فشار،کم فشار وتیپ)تامین نگردیده ضمناً درصورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد که  با افزایش هزینه هاوعدم توانایی تامین خودیاری  سقف اعتبار مصوب نیز افزایش یابد ب)عدم تامین لوله جهت اجرای طرح های آبیاری کم فشار وتحت فشار

2-عدم تامین اعتبارات لازم (ملی ،استانی و...)جهت احداث وبهسازی کانالهای آبیاری عمومی ،لوله گذاری(خط انتقال) ،جاده بین مزارع وابنیه فنی.

3- عدم ابلاغ تسهیلات کم بهره وبلند مدت جهت پروژه های زیر بنایی (استخرهای تنظیم آب کشاورزی ، برق رسانی ولوله گذاری ...).

 

 

   
   
 
نظرسنجي
لطفا نظر خود را درباره سایت اعلام نمایید

 

تعداد جوابها : 220

عالی : 43%
خوب : 7%
متوسط : 5%
ضعیف : 45%

  ارسال  
   
كاربران حاصر در سایت
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 215
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 215

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2649954
Visitors بازديد هاي امروز: 1344
Visitors بازديد هاي ديروز: 1014

فعال در اين زمان كاربران فعال:
   
Copyright (c) 1402/09/11 پرتال مديريت جهادكشاورزي شهرستان سميرم
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا